Лют 16

Покращення стану здоров’я населення вимагає вирішення цілого ряду невідкладних завдань

1486971570 колегіяНа медичній колегії при відділі охорони здоров’я Тячівської РДА, що відбулаcя під головуванням керівника служби І.І.Фабриція, було проаналізовано здобутки й упущення в роботі галузі у минулому, 2016-му році й намічено завдання на нинішній, 2017-ий. 
  
СКЛАД НАСЕЛЕННЯ
Насамперед, про стан справ на основних напрямках функціонування районної медичної сфери, конкретною мовою фактів і  цифр розповіла начальник інформаційно-аналітичного відділу Т.С.Лебедєва. Переконливості її виступу додавали кольорові слайди відеопоказу, якими ілюструвала сказане.
 – Важливим фактором у роботі медицини є якісний склад населення.  Сьогодні в районі проживає 174903 осіб,  чоловіків  нараховується – 86054, жінок – 88849. Серед працездатного населення більше чоловіків, тоді як по Україні загалом має місце протилежна тенденція – сказала, зокрема, Тетяна Степанівна.
     Що ж до демографічних показників, то на фоні області вони залишаються одними з кращих: природній приріст склав 2,18%, тоді як по області – 1, 19%.
Структура смертності наступна: від серцево-судинних захворювань вона знову збільшилась і складає 61,8% (1172 випадки), від онкозахворювань – 10,2% (193 випадки), від некласифікованих симптомів – 7,7% (146). Від травм померло 110 осіб (5,8%), захворювання органів травлення летально закінчились для 76 громадян (4%). Показник смертності від старості становить 7,28% (обласний – 5,77%).
Дещо зменшилася малюкова смертність, хоча 21 випадок – це також багато. 
ПРО ЦІННІСТЬ 
ПРОФІЛАКТИКИ
Стан профілактично-оздоровчої роботи, судячи з усього,  залишає бажати  кращого. Про це промовляють невтішні показники занедбаності виявлених онкохвороб. Так, минулоріч вперше виявили 347 випадків злоякісних захворювань (серед сільського населення – 244). В четвертій стадії зареєстровано занедбаних випадків всіх локалізацій – 79. Серед нозологій – 47 випадків раку легень (25 – у ІV стадії). Протягом року зафіксовано 98 фактів вперше виявленого туберкульозу. 
З метою виявлення онкопатології серед жінок, профілактично оглянуто 33250 осіб, або 70%.
Тому фахівці ЦРЛ рекомендують інформувати жіноче населення про необхідність проведення цитологічного дослідження в ході просвітницьких заходів, індивідуальним консультуванням тощо.
Важливим чинником профілактики є флюорографічне обстеження. Тут також далеко до ідеалу: районний показник склав 461, 37 осіб на 1000 чол. дорослого населення (обласний – 582). Це ще й тому, що діють 3  флюорографи, з яких два – з понад тридцятилітнім терміном експлуатації. Не кращим є й охоплення туберкулінодіагностикою дітей 4-14 років. Все ж вакцинація БЦЖ дітей до року вигідно вирізняється на фоні області (87,23% і 79,9%).
Щодо інвалідизації по класах хвороб, то її рівень зріс у випадках захворювання нервової системи, хвороби очей, системи кровообігу.
Окрім амбулаторної й стаціонарної форми лікування, набуває поширення стаціонарозамінна – в амбулаторно-поліклінічних закладах району розгорнуто 247 ліжок денного стаціонару. Тут проліковано 19127 пацієнтів, що вдвічі більше, ніж в середньому по області.
  СТРУКТУРА МЕДДОПОМОГИ
Меддопомогу населенню надають 73 заклади – 2 районні лікарні 1 районна поліклініка, 4 дільничні, 2 міські, 29 АЗПСМ, 34 ФАПи, протитуберкульозний диспансер. Функціонує 10 закладів, що надають вторинну меддопомогу, в яких сумарний ліжковий фонд складає 750 ліжок.
З 39 юридичних осіб ліцензію на медпрактику мають 32 заклади, 4 – ліцензію на обіг наркотичних засобів та прекурсорів.
А із 73 закладів акредитовано лише 50.
КАДРИ ВИРІШУЮТЬ ВСЕ
У лікувально-профілактичних закладах району працюють 430 лікарів та 896 молодших медичних спеціалістів, серед медиків – 5 кандидатів медичних наук, 2 – Заслужені лікарі України, 207 – мають вищу кваліфікаційну категорію. Минулоріч рівень атестації лікарів зріс до 98,3 відсотків, не атестовано 8 з причин власної відмови. Всі вони працюють лікарями-стажерами на своїх дільницях, – зазначила Тетяна Лебедєва.
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
– За 2016-ий рік медичну галузь профінансовано на 104 млн. 435 грн., – продовжила виступаюча. – Лікарні отримали 63065,8 тис.грн, АЗПСМ – 33033,1 тис.грн., ФАПи – 3343,8 тис. грн., інші програми – 4989,4 тис.грн. Зокрема, по програмі «Цукровий діабет» використано 796,4 тис.грн. (при плані 800 тис.грн.). Витрати бюджетних коштів на одного жителя склали 597,1 грн. Для виконання  програми «Профілактика, діагностика та лікування злоякісних новоутворень» використано 512,7 тис.грн.
МАТЕРІАЛЬНУ БАЗУ ПОДЕКУДИ ЗМІЦНЕНО
Зі слів Т.С.Лебедєвої, за кошти  субвенцій районного бюджету проведено реконструкцію даху Нересницької ДЛ та Тарасівської АЗПСМ, поточний ремонт в Усть-Чорнянській МЛ на суму 200 тис.грн, Лопухівської, Калинівської та Солотвинської АЗПСМ, ФАПів на присілках Яблуниця, Прочка та в с. Руська Мокра.
У Тячівській РЛ №1 за кошти місцевого бюджету на суму 1266,9 тис.грн. проведено поточні ремонти приміщення кисневого концентратора, зовнішньої вбиральні, водонапірної системи, ремонт виробничого  приміщення між АГК і травматологією,  пральні та автоклавної, також урологічного відділення, реконструкцію АГК, в ході якого було додатково освоєно 336,8 тис.грн. з державного бюджету регіонального розвитку.
Налагоджується співпраця із зарубіжними благодійними організаціями, завдяки чому в лікувальних закладах з’явилося нове  медичне устаткування –меблі, реанімаційні ліжка, візочки, апарати для відсмоктування, кювез для новонароджених. Угорський БФПД надав у розпорядження лікарні апарат для визначення вад слуху. Норвезькі благодійники – дві «швидкі», одна з яких вже доправлена на Тячівщину. В цьому напрямку намічається системна співпраця.
СТРАТЕГІЧНІ ЗАВДАННЯ. ЇХ БАГАТО І РІЗНИХ
Поліпшення стану  справ у медицині, досягнення кращих результатів у лікувально-профілактичній роботі, на думку Т.С.Лебедєвої, можливе, за умови, якщо основну роботу медичного персоналу скерувати в напрямку реалізації політики охорони здоров’я щодо материнства і дитинства, посилення профілактичної роботи серед населення зі своєчасного виявлення онкопатології, туберкульозу, захворювань серцево-судинної системи та тих, які призводять до стійкої втрати працездатності, а також дотримання принципів збереження ланцюгу  інформації про пацієнта.
Важливими є також зміцнення авторитету  працівників ланки первинної медико-санітарної допомоги, забезпечення доступності  кваліфікованої та спеціалізованої меддопомоги в рівній мірі для всіх мешканців району завдяки відпрацюванню чіткої схеми спрямування пацієнтів з первинної ланки за направленням лікарями ЗПСМ та відповідного отримання зворотньої інформації із закладу вторинного рівня, передачі виписок на хворих зі стаціонарних відділень райлікарень на первинний рівень.
Необхідно провести розмежування надання первинної та вторинної меддопомоги відповідно до Закону України від 07.07.2011 р., зміцнювати матеріально-технічну базу медзакладів. Потребує подальшого аналізу та контролю надання стаціонарної меддопомоги. На часі – оптимізація ліжкового фонду з урахуванням медико-економічної ефективності ліжко-місця, з пріоритетом розвитку стаціонарозамінних форм  допомоги, розгортання реабілітаційних, соціальних та хоспісних ліжок на базі наявного ліжкового фонду.
ПІДСУМКИ НА КОНКРЕТНИ ДІЛЯНКАХ
Заступник головного лікаря Тячівської РЛ №1 по лікувальній роботі В.П.Попович ознайомив присутніх з грунтовним аналізом основних напрямків роботи стаціонарних підрозділів ЛПЗ Тячівщини протягом 2016 року. Позаштатний районний акушер-гінеколог ВОЗ Тячівської РДА О.В.Кричфалушій прозвітувала про роботу акушерсько-гінекологічної служби району, а районний терапевт С.В.Ілляш – про кількісні і якісні показники терпевтичної лікарської допомоги населенню.

…  А ЛІКАРНЯНІ – ХВОРИМ
Другим питанням порядку денного була доповідь головного спеціаліста відділу охорони здоров’я М.М.Маркуш про стан розгляду листів, скарг та заяв громадян, що надійшли у  2016-му році.
Про запити і зауваження громадян, які надходять з місць, зокрема, на «гарячу лінію», інформував також начальник служби охорони здоров’я І.І.Фабрицій.
Наголосив також на об’єктивності в процесі видачі лікарняних. До речі, останнім часом з’явилася позитивна тенденція до скорочення їх загальної кількості, вочевидь, зловживань стало менше.

Г.Макаренко.

Розробка сайту - RED WEB DESIGN (Соловйов Михайло)