• Новини / Заходи / Культура / Головне

"Закарпатська свальба" - гусляші, колачі і справжні молодята (фоторепортаж)

Започаткована минулого року з ініціативи губернатора області Геннадія Москаля "Закарпатська свальба" відбулася в селі Німецька Мокра та Колочава.

Етнофестиваль, у стилі реальті - шоу, в якому все було справжнім - від наречених до частування, зібрав чимало гостей та шанувальників народних традицій. Адже гуляли нині свадьбу так як колись давно у цих селах - із обрядів зустрічі та викупу молодої, благословіння батьків, частування гостей, танцем дружбів тощо.
    Тож на подвір'ї нариченої Світлани Лазур у Німецькій Мокрій з самого ранку метушилася челядь - жінки куховарили, дівчата прикрашали хату та підводи, чоловіки розставляли столи тощо. І звісно ж звесиляли всіх запальними народними мелодіями та співанками музиканти. Роль усіх свадьбашів виконували працівники відділу культури Тячівської РДА, який очолює Василь Гудак. Старостував на весіллі художній керівник Грушівського будинку культури Микола Крегул.
    А "широким сватом" на свадьбі став голова ОДА Геннадій Москаль, який дуже вдало виконав таку важливу місію. Серед почесних гостей свадьби зі сторони молодої було також керівництво райдержадміністрації - голова Василь Дем'янчук, перший заступник Михайло Полажинець, керівник апарату Богдан Макусій, начальник відділу охорони здоров'я Іван Фабрицій.
    А також в.о голови районної ради Василь Кушілко, депутати Закарпатської обласної ради Василь Федурцьо та Валерій Мурга, Тячівської районної ради Іван Корнута, Володимир Куцин, Руськомокрянський сільський голова Анатолій Барна та ін.
    Хату молодої було прикрашено в старовинному стилі - вишитими рушниками та домотканими дорошками й ковдрами. Не обійшлося і без традиційного курагову, який колись був обов'язковим атрибутом на кожному весіллі.
    А згодом прийшли і поважні гості зі сторони нариченого Івана Барна, яких привів "широкий сват" Геннадій Москаль. Після зустрічі молодих відбулася традиційна гостина з обрядовими піснями та музичним супроводом і звісно запальний закарпатський танок.
    Відтак весільна церемонія вирушила по прокладеній мигулоріч лісовій дорозі у сусіднє село Колочава. У засідках на учасників дійства чатували переодягнені вояки різних історичних епох, які у свій час пережили ці гірські села - «блокпости» радянських «НКВД-стів», німецьких «нацистів» та «бандерівців».
    На всіх чотирьох локаціях “військові” розважали весільний "кортеж" та отримували символічний “викуп” тощо. Зупинились всі разом на межі Тячівського і Міжгірського району, де за традицією відбулася ще одне частування, після чого дійство перенеслось у Колочаву.
    Відтак на території музейного комплексу “Старе село” пройшла подальша частина весілля з масовим гулянням. Вітаючи молодят Івана та Світлану, гостей та учасників свята, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль наголосив, що фестиваль має хорошу перспективу на майбутнє. І в підтверження цьго запросив на сцену молоду подружню пару Мар'яну та Володимира Маркович, яка минулоріч тут відгуляла весілля і вже чекає на поповнення в сім'ї.
    Родзинкою цьогорічного фестивалю «Закарпатська свальба» стало відзначення району – переможця рейтингу «створення та збереження сім’ї» в області. За статистичними даними перше місце за кількістю зареєстрованих шлюбів та останнє за кількістю розлучень має Тячівщина.
    Відтак голова Тячівської райдержадміністрації Василь Дем'янчук, до речі щасливий батько чотирьох дітей отримав від Геннадія Москаля спеціальний приз – «Камінь Любові» – частинку Святої Землі з місця, де відбулось перше християнське весілля.
    А "Закарпатська свальба" продовжилась концертом фольклорних колективів області, учасників художньої самодіяльності та масовими гуляннями. Тячівщину на сцені представили фольклорні колективи Нересницької ДШМ (керівник Володимир Гудак), Новоселицького та Новобарівського сільських клубів (керівники Галина Кошілка та Валентина Лар), народний вокальний ансамбль «Тисяночка» (керівник Олена Вейгеш), фольклорний колектив «Буштинські газдині» та троїсті музики родини Маньо.   Голова ОДА Геннадій Москаль запевнив , що фестиваль «Закарпатська свальба» відбудеться і наступного року, тож до участі в ньому запрошують закохані пари з сіл по обидва боки перевалу Присліп.

Любов Немеш, прес-служба Тячівської райдержадміністрації

скачать dle 11.3