• Новини / Заходи / Культура / Головне

Відбувся фестиваль «Брустурянська кедровиця» та відзначення 379-ої річниці з дня заснування села Лопухово (фоторепортаж)

У неділю, 1 жовтня у селі Лопухово відбувся фестиваль "Брустурянська кедровиця" та відзначення 379-ої річниці з дня заснування села.

На свято, яке було започатковане у 2011 році і вже стало фестивалем, приїхало чимало почесних гостей. І до речі, перший серед губернаторів області Геннадій Москаль. До цього часу жоден із його попередників не навідувався у віддалене гірське село Лопухово. Тож і зустріли тут поважних посадовців як і годиться хлібом-сіллю та щирими вітаннями.
    Серед яких також голова Тячівської РДА Василь Дем'янчук та його перший заступник Михайло Полажинець, заступник голови районної ради Василь Кушілка, начальник Закарпатського обласного управління лісового господарства Валерій Мурга, депутати Закарпатської обласної ради Василь Федурцьо та Федір Яринич, районні депутати Іван Фабрицій, Іван Корнута, Орест Руснак, Василь Кус, а також представники групи енергетичних компаній РЕНЕР та ін. На фестиваль також завітали представники консульських установ Закарпаття, зокрема Словаччини та Угорщини: консул Угорщини в м. Ужгород Боллаш Лаппері, генеральний консул Словаччини в м.Ужгород Мірослав Мойжіта, консул Угорщини в м. Берегово Кулчар Ференц.
    Збір учасників та гостей свята відбувся біля Лопухівської сільської ради. Відтак під супровід місцевих музик та звуки трембіт всі урочистою ходою пройшли центральною дорогою села.
    Хода зупинилася на березі ріки Брустурянка, де було запалено ватру та облаштовано локацію, інсценовану під древній обряд сплаву бокорашів. Відтак учасники свята вирушили безпосередньо до місця його проведення - сільського будинку культури.
    Відкриваючи урочисту частину заходу, голова села Лопухів Іван Фабрицій коротко розповів про історію започаткування свята та подякував його організаторам, висловив сподівання на його подальше традиційне проведення.
    Надалі до слова було запрошено губернатора краю Геннадія Москаля. У своєму виступі голова ОДА наголосив, що такий фестиваль дуже потрібний для розвитку туризму в даній гірській місцевості. Та на жаль не вдалося здійснити запланований ремонт доріг Усть-Чорнянського куща і добудову лісової дорогу, яка прокладається між Тячівським і Рахівським районами до майбутнього курорту «Свидовець». Проте роботи в цьому напрямку буде продовжені.
    Відтак Геннадій Москаль вручив почесні грамоти та подяки ОДА тим людям, хто своєю працею зробив вагомий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток села.  Зокрема депутату Закарпатської облради Василю Федурці та районної ради Івану Фабрицію, генеральному директору групи РЕНЕР Сергію Ковачу, Лопухівському сільському голові Івану Фабрицію та ін. Грамотами Закарпатської обласної ради було нагороджено: директора ДП "Брустуряеське ДЛГ" Михайла Бігуна, лісничого Кедренського лісництва Василя Золотаря, Подяки оголошено: лісничому Турбатського лісництва Дмитру Чусі, Плайського лісництва - Івану Меклешу, Брустурянського ДЛГ Банзі Володимиру.
    Також з щирим вітанням та побажаннями миру й добра до гостей та учасників фестивалю звернувся очільник Тячівщини Василь Дем'янчук. За сумлінну працю та особистий внесок у розвиток села багатьом його мешканцям вручив почесні грамоти та подяки районної адміністрації.
    Окрім того актив села та поважних жителів було нагороджено почесними грамотами Лопухівської сільради. Надалі розпочався концерт за участі вихованців школи, самодіяльних колективів та учасників народної творчості.
    А тим часом організатори свята гостинно пригощали гостей та усіх охочих фірмовою настойкою кедровицею, в честь якої й названо фестиваль. Втім, як було наголошено, даний напій має скоріш лікувальні властивості. Його виготовляють із шишок європейського кедра, що росте тільки у трьох місцях в Україні, серед них і Лопухів. Для приготування беруть лише молоді шишки кедру, які достигають на Івана Купала. Для прикладу у 3-літрову банку додають 8-10 порізаних шишок, засипають цукром і ставлять на сонце (на місяць). Далі той «сироп» заливають якісною горілкою і настоюють в темному місці. В залежності від міцності її називають - «Кедріванка», «Кедрівка», «Кедровиця від діда Йвана» тощо.
    Лісівники виявили неподалік Лопухова плантацію модрин, висаджену ще в 1928 році. Участь у висадці дерев брав тодішній президент Чехословаччини Томаш Масарик, якого на Закарпатті дуже добре пам’ятають.
    До речі, в Кедрівському лісництві, що входить до Брустурянського лісгоспу, збереглися найбільші в Європі плантації кедра – близько 600 гектарів. Сюди й навідалися після офіційної частини поважні гості фестивалю, де їх гостинно зустрів головний лісничий Василь Золотар та працівники лісництва.
    Більшість цих рідкісних дерев ростуть високо в горах, однак поодинокі кедри можна побачити й на околиці Лопухова. Серед 100-літніх дерев досі зберігся пам’ятний камінь із викарбуваними датами «1918 – 1928».
    Та не лише кедровицею єдиною запам’ятався фестиваль у Лопухові. Також можна було оглянути виставку старовинних речей, яку представили працівники сільської бібліотеки та будинку культури. А також працювали атракціони та вулична торгівля. Звеселили публіку й відомі артисти, які приїхали на святкування - Павло Доскош, Ірина Федишин та гурт "Гардамани".
    Потрібно висловити неабияку вдячність організаторам фесту за проявлену ініціативність у популяризації національних традицій гірської глибинки рідного краю .
    Любов Немеш

скачать dle 11.3