• Актуальне / Заходи / Головне

У тячівській галереї відзначили 73 -ю річницю визволення Закарпаття

Сьогодні в галереї ім. Ш.Голлоші-відбувся тематичний захід присвячений 73 річниці визволення Закарпаття від німецько-фашистських загарбників.

Участь взяли: в.о. голови Тячівськької райдержадміністрації Михайло Полажинець, керівник апарату Богдан Макусій, голова районної ради Василь Каганець. Були запрошені ветерани Другої світової війни Лідія Гайналій та Василь Маркуш.
        Літературну композицію підготували і показали учні 9 класу Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. В.Гренджі-Донського під керівництвом вчителя Богдани Ленгер.
        Діти розповіли про основні історичні події найжахливішої трагедії людства, яка забрала мільйони людських життів, про героїчну мужність українського народу, який  відстояв честь і незалежність Батьківщини.
        Не обійшла війна і  Закарпаття, яке в роки війни входило до складу Угорщини.  З його території , було вивезено в концентраційні табори понад 180 тис. чоловік, з них понад 114 тис .загинуло. Серед жертв геноциду – все єврейське населення краю.
        Учні нагадали присутнім основні етапи визволення Закарпаття і зокрема Тячівщини. Так наприкінці літа в 1944 р. з‘єднання Червоної Армії зупинилося у передгір’ї Карпат. Враховуючи важливість Карпатського напряму і особливо бойових дій у гірських умовах 30 липня 1944 року було створено 4 фронт на стику 1-го і 2-го українських фронтів.
       Смуга оборони, яку створив ворог у попередні роки, носила назву Арпада. Війська 4-го українського фронту треба було подолати найбільш високі масиви Карпат довжиною 300 км. на п‘яти основних напрямках, які співпадали з автомобільними шляхами і залізницями, прокладеними через Ужацький, Вервецький, Вишківський, Яблунецький первали, де ворог побудував міцні укріплення.
        138-ма дивізія одним полком наступала вздовж берега Тиси, другим – на гору Стину, третім на – Петрос. Протягом 14 днів частина корпусу вели тривалі бої за подолання другої обраної смуги. Все це виснажило ворога і він почав виводити свої війська в напрямі на Рахів. 16 жовтня частини корпусувсупили до Рахова.
         18 жовтня були визволене селище Солотвино та село Лопухово. 19 жовтня - с. Діброва. 20 жовтня -  Глибокий Потік, 21 жовтня  -  с.Тересва, с. Криве, с. Лази, с. Вонігово, смт. Усть -Чорна, с. Руська мокра, с. Грушово. 22 жовтня  - м Тячів, с. Бедевля, с. Біловарці, смт. Буштино, с.Дулове, с. Нересниця, Теребля, Калини, Ганичі, смт.Дубове, с. Підплеша, с. Новоселиця, с.Тарасівка, с.Красна,  23 жовтня - с.Кричево, с.Чумалево, с. Угля, с.Новобарово та с. Колодно.
        Таким чином у результаті Карпатсько-Ужгородської операції закінчилося звільнення від фашистської окупації території України в її довоєнних кордонах.
         Фронтовими спогадами з присутніми поділились ветерани Другої світової війни - Василь Маркуш та Лідія Гайналій. Також побажали всім мирного неба над рідною Батьківщиною, щоб якнайшвидше закінчилось АТО.  Їм - живим свідкам тих буремних подій,  діти вручили квіти.
        Хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам'ять  жертв Другої світової війни та загиблих захисників на сході.
    ... Жива людська пам’ять... Не старіє вона з роками, не тьм’яніє. І поки існуватиме наш рід, існуватиме і пам’ять, бо без неї немає  майбутнього.
    Прес-служба Тячівської райдержадміністрації

скачать dle 11.3