20 листопада, у приміщенні облдержадміністрації в рамках відзначення Дня спільних дій в інтересах дітей за ініціативи Служби у справах дітей облдержадміністрації під головуванням заступника голови ОДА Ольги Травіної відбулося засідання круглого столу.
Йшлося про презентацію «Регіонального плану заходів із реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Закарпатській області на 2019-2026 роки». Участь у заході взяли представники департаментів освіти і науки, охорони здоров’я, соціального захисту населення Закарпатської ОДА, Громадської ради при ЗОДА, Ужгородського національного університету, Закарпатського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадських організацій та органів місцевого самоврядування.
Учасники обговорили основні проблеми деінституціалізації. Начальник служби у справах дітей Закарпатської облдержадміністрації Світлана Якімеліна представила громадськості Регіональний план. Наголосила, що його затвердження – це результат спільної (як органів виконавчої влади, так і громадських організацій), тісної, подеколи суперечливої, однак, прогресивної співпраці. Враховуючи, що в країні одночасно відбуваються адміністративна, освітня, медична, пенсійна, судова та інші реформи, План є відкритим для пропозицій та змін.
Учасники круглого столу обговорили перспективи створення в області системи якісних і ефективних послуг на рівні громад, що відповідають базовим потребам дітей і сімей з дітьми. Чимало уваги було приділено наданню медичних, освітніх послуг дітям, соціальній підтримці вразливих верств населення, запровадження відповідального батьківства, інклюзії, послуги раннього втручання. Також було наголошено на необхідності створення бази даних громадських організацій, які працюють в інтересах дітей, щоб активніше долучати їх до співпраці.
Присутні погодилися, що реалізація заходів Регіонального плану дасть змогу посилити відповідальність місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (у т.ч. об’єднаних територіальних громад) за соціальний захист дітей; створити ринок соціальних послуг, на який держава не матиме монополії; зменшити кількість дітей, направлених до інтернатних закладів та збільшити кількість дітей, влаштованих у сім’ї громадян; створити наближені до сімейних умови проживання та виховання дітей, які виховуються в інтернатних закладах.