Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір на строкову військову службу, в рамках якої, армію поповнюють тисячі українців.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян (ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).
Саме обов’язком, а не бажанням, як вважає більшість.
Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення.
Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.
З чого починається призов громадян?
Згідно Указу Президента України № 13/2020 від 16 січня 2020 року «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році» в квітні-червні проходить призов на строкову військову службу до лав Збройних Сил України та інших військових формувань.
Призову (виклику на призовні комісії) підлягають громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку.
Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.
‼️Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.‼️
Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.
За порушення правил військового обліку для призовників настає адміністративна відповідальність.
За ухилення від призову на строкову військову службу - кримінальна.
Ухилення від призову на строкову військову службу- карається обмеженням волі на строк до трьох років ( стаття 335 Кримінального Кодексу України).
У разі неявки призовника до призовної дільниці без поважних причин у встановлений законодавством термін матеріали на нього передаються до правоохоронних органів для розшуку і примусової доставки на призовну дільницю, а також відповідно Закону України від 16.03.2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних» відомості про ухилення громадянина від призову на строкову військову службу вносяться до єдиного Державного реєстру військовозобов’язаних і призовників.
‼️Також нагадуємо, що гідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності”, введеного в дію Указом Президента України від 24 вересня 2014 року № 744/2014: військовослужбовців строкової служби до виконання завдань в зоні проведення Операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей залучати заборонено.‼️
Військовий комісар Тячівського РВК, підполковник Ю.КЛЮШНИК