Повномасштабна війна суттєво посилила потребу українців у психологічній підтримці. У відповідь на цей виклик держава формує мережу центрів ментального здоров’я. Вона доповнює уже створену упродовж останніх років систему психосоціальної підтримки на первинному рівні (https://tinyurl.com/3m5f7kz2). Центри ментального здоров’я (ЦМЗ) — це спеціалізовані простори, де дорослі та діти можуть отримати психосоціальну та психіатричну допомогу у безпечному середовищі та без стигматизації. Послуги у ЦМЗ надаються амбулаторно, у денному стаціонарі чи мобільною мультидисциплінарною командою за місцем проживання людини з розладами психічного здоров’я. Вони доповнюють і розширюють базовий рівень допомоги — від сімейних лікарів до шкільних психологів і центрів життєстійкості — і надають комплексну психіатричну, психотерапевтичну і психологічну допомогу у складніших випадках.
За рішенням Уряду з 1 січня 2025 року в Програмі медичних гарантій фінансується новий пакет послуг — «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального здоров'я та мобільними мультидисциплінарними командами».
Станом на 1 травня Національна служба здоров’я уклала договори на надання послуг зі 125 закладами охорони здоров’я і одним медичним університетом в структурі яких відкриті Центри ментального здоров’я. Серед цих закладів і 12 обласних дитячих лікарень. Допомогу в ЦМЗ уже отримали понад 37 000 пацієнтів. Національна служба здоров’я України на даний час виплатила понад 22,5 млн грн за надані послуги. Найбільше центрів працює у Харківській (15), Дніпропетровській (11), Києві (9), Львівській, Полтавській та Тернопільській (по 8)областях. Найчастіші причини звернення до центрів – шизофренія, тривожно-депресивні розлади, розлади аутичного спектра, ПТСР, нервозність.
Планується, що 2025 році чисельність ЦМЗ зросте щонайменше до 200.
Які послуги надають центри ментального здоров’я?
1.Спеціалізована психіатрична допомога
- Комплексна оцінка психічного, фізичного та соціального стану;
- Встановлення діагнозу, призначення медикаментозного лікування та психосоціальних втручань;
-Розробка індивідуального плану лікування та відновлення;
-Супровід мультидисциплінарною командою (психіатр, психолог, психотерапевт, медичні та соціальні працівники тощо);
-Взаємодія з іншими службами — соціальними, освітніми, медичними тощо.
2. Кризова допомога
- Консультування у кризових ситуаціях;
- Оцінка ризиків та невідкладна медична допомога;
- Взаємодія з екстреними службами;
- Перенаправлення до спеціалізованих кризових служб.
3. Психосоціальна підтримка
- Надання психотерапевтичної допомоги;
- Проведення груп підтримки, зокрема за принципом «рівний — рівному»;
- Навчання технік самодопомоги та емоційної стійкості;
- Підтримка для членів родин.
Звернутися по допомогу до Центрів ментального здоровʼя можуть люди з психічними розладами (наприклад, шизофренія, біполярний розлад, депресія середнього та тяжкого ступеня); ті, які переживають перший психотичний епізод або загострення хронічного психічного розладу; люди з тривалим стресом, емоційним виснаженням або скаргами на стан психічного здоров’я; родини та близькі людей, які потребують психосоціальної підтримки.
Отримати допомогу у Центрах ментального здоров’я можна самостійно — звернувшись до найближчого такого закладу або за направленням від сімейного лікаря чи іншого фахівця.
Знайти найближчий ЦМЗ можна за допомогою електронної карти НСЗУ (https://tinyurl.com/4h7878he – обравши Пакет послуг 72) або зателефонувавши за номером 1677. ЦМЗ працюють у партнерстві з міжнародними організаціями, а їхні фахівці проходять підготовку за програмою ВООЗ та інших профільних навчальних програм. Особлива увага зосереджується на підтримці вразливих груп, зокрема тих, хто постраждав внаслідок війни.
1 травня в Україні та світі розпочався місяць обізнаності про психічне здоров'я. В Україні він триває із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com». Сенси як теплі послання, що підтримують, зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз. Знайти «СенсоТеку. Ти як?» можна за посиланням: https://tinyurl.com/mwe22392. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України


