Ради з питань ВПО – важливий інструмент для сприяння інтеграції вимушених переселенців у нові громади та забезпечення їхніх прав і потреб на всіх рівнях. Уже майже 2 роки такі консультативно-дорадчі органи функціонують і на Закарпатті.
Результати й перспективи їх діяльності, успішний досвід і можливості розширення міжвідомчої взаємодії обговорили під час форуму «Діалог та партнерство» в Ужгороді. Захід об’єднав близько 60 представників влади, рад з питань ВПО в Закарпатській, Тернопільській, Полтавській областях, громадських, благодійних організацій та інших.
«Наш регіон продовжує приймати та підтримувати людей, які через війну вимушено покидають свої домівки. Забезпечення житлом, матеріальною допомогою, соціальними, медичними та освітніми послугами – це все і багато іншого є можливим завдяки тісній співпраці з радами з питань ВПО, громадами, міжнародними партнерами, бізнесом і громадськістю», – підкреслив під час відкриття форуму Юрій Гузинець - заступник голови Закарпатської ОВА.
Він наголосив, що роботу нашої області у сфері інтеграції вимушено переміщених осіб, формування пропозицій і прийняття рішень щодо важливих суспільних змін високо оцінили на державному рівні. Досвід Закарпаття Верховна Рада України рекомендувала взяти до уваги іншим регіонам країни.
З урахуванням потреб вимушених переселенців розвивається й трансформується соціальна сфера області. Ключова мета незмінна – охопити доступними послугами та підтримкою всіх, хто цього потребує, відзначила директорка Департамент соціального захисту населення Закарпатської ОДА Ольга Травіна.
За її словами, зараз в області:
- облаштовано 110 місць тимчасового проживання ВПО – найбільше в Україні. Тривають роботи щодо збільшення їх кількості;
- на забезпечення безоплатного прихистку, харчування, побутових потреб вимушено переміщених осіб, облаштування МТП з обласного та місцевих бюджетів за останні три роки спрямували понад 325 млн грн. За перше півріччя цього року виділили ще 3,3 млн грн;
- діє 7 відповідних регіональних програм, серед яких і Комплексна програма підтримки ВПО;
- майже 2 роки функціонують ради з питань ВПО при обласній та районних військових адміністраціях та в 16 тергромадах;
- триває робота щодо розміщення евакуйованих родин із зони бойових дій. Лише від початку цього року прийняли понад 500 людей;
З вітальними словами також виступили в.о. Ужгородського міського голови Вадим Борець, представник Омбудсмана України у Закарпатській області Андрій Крючков, проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ Олександр Рогач, координаторка програми «Громадянська стійкість» Міжнародного фонду «Відродження» Христина Солтисяк та керівниця секретаріату Коаліції 1325-Закарпаття, директорка Закарпатського центру гендерної освіти при УжНУ Маріанна Колодій.
Ради з питань ВПО на Закарпатті допомагають вимушеним переселенцям не тільки якнайшвидше адаптуватися на новому місці, а й брати активну участь у суспільному житті громад. Це сприяє розвитку громад та регіону загалом, а також дозволяє реалізовувати соціально важливі проєкти, зазначила голова такого консультативно-дорадчого органу при ОВА Наталія Криворучко.
ід час форуму відбулися й панельні дискусії щодо інтеграції внутрішніх переселенців у громади, ролі в цьому процесі рад з питань ВПО, громадського сектору. Учасники розглянули успішні практики підтримки вимушено переміщених осіб, обговорили можливості покращення міжвідомчої співпраці на обласному та міжрегіональному рівнях.
Захід за сприяння Закарпатська обласна державна адміністрація, Ужгородська міська рада, Ужгородський національний університет, НДІ європейського територіального співробітництва УжНУ, Локатор-Медіа, Громадська організація "Волонтеріат УжНУ", Коаліції 1325-Закарпаття, Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за фінансової підтримки Міжнародний фонд "Відродження" провели в межах проєкту громадської організації Карпатська агенція прав людини "Вестед" «Гуртуємося разом: посилення спроможності координаційних рад з питань ВПО у Закарпатській області».



