Комплексна підтримка родин, які виховують дітей з інвалідністю чи ризиком виникнення порушень у розвитку, допомога в корегуванні певних психоемоційних та фізичних особливостей малечі від народження до 4 років – на це спрямована послуга раннього втручання.
На Закарпатті її у спеціалізованих закладах і під час домашніх візитів безоплатно надають 4 мультидисциплінарні команди – фахівці відділень раннього втручання Обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю в Міжгір’ї, Сваляві, Дубовому та на базі реабілітаційного центру «Дорога життя» в Ужгороді.
Успішний результат роботи цих спеціалістів насамперед залежить від вчасного звернення батьків за допомогою, оперативного діагностування порушень у розвитку дитини та якнайшвидшого початку надання допомоги. На цьому під час засідання профільної обласної робочої групи наголосила директорка департаменту соціального захисту населення ОВА, заступниця керівника групи Ольга Травіна.
Важливими в цьому процесі є інструменти прескринінгу. Одним із них є безоплатний мобільний застосунок «Мій малюк». Він допомагає батькам та фахівцям стежити за нормами зростання дитини від народження до 3 років і вчасно виявляти її потребу в особливій підтримці.
«Обізнаність про доступні можливості допомоги – перший крок на шляху до соціальної та психоемоційної стабільності родин, які виховують таких дітей, – відзначила Ольга Травіна. – На Закарпатті послуга раннього втручання працює вже 18 років. Її масштабування зараз є невід’ємною частиною обласного плану заходів з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року».
За її словами, кількість дітей, котрі потребують такої спеціалізованої допомоги, в області зростає. Лише за десять місяців минулого року показники збільшилася на 33 % – від 3 300 дітей у лютому до 4 400 у грудні.
Під час засідання обласної робочої групи також обговорили механізми направлення родин з дітьми до профільних фахівців і результати діяльності ГО «Українська асоціація раннього втручання» на Закарпатті. Йшлося і про перспективи втілення в тергромадах області експериментального проєкту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової цієї послуги.




