Будівництво сонячної електростанції

2019-07-10 14:04:59

Мета пропозиції: розвиток «зеленої енергетики» в районі через будівництво сонячної електростанції на фотовольтаїчних (сонячних) батареях загальною потужністю 8 МВт. для отримання електроенергії з відновлювального джерела.

Опис пропозиції: планується будівництво сонячної електростанції, потужністю 8 МВт-год в с. Чумалево, до запланованого місця прокладено дорогу, проведено лінію електропередач, для реалізації проекту відводиться земельна ділянка, загальною площею 18 га.Aim of project proposal: the development of «green energy» in the area through the construction of a sun power plant on photovoltaic (solar) batteries with a total capacity of 8 MW for receiving electricity from a renewable source.

Description: the plan for the investor is to build a solar power plant with a capacity of 8 MW in Chumalevo village. There is a road laid up to the place, also a power transmission line has been carried out. For the realization of the project a land plot with a total area of 18 hectares is allocated from the lands of Chumalevo village.