• Новини / Заходи / Суспільство

  У грудні в Ужгороді урочисто відзначать 125-річчя закарпатського футболу

  Днями на базі спорткомплексу ДВНЗ «Ужгородський національний університет» відбулася науково-практична конференція на тему: «Футбол Закарпаття: історія та сучасність», присвячена 125-й річниці футболу нашого краю.

  Організаторами заходу виступили: Федерація футболу Закарпаття, Закарпатська обласна держадміністрація, ДВНЗ «Ужгородський національний університет», ВНЗ «Східно-європейський слов’янський університет» та факультет здоров’я та фізичного виховання УжНУ.
  Учасників конференції привітав перший заступник голови Закарпатської ОДА, голова Федерації футболу Закарпаття Іван Дуран.
  Про зародження футболу Закарпаття, його понад столітній шлях, досягнення та перспективи подальшого розвитку у своїх виступах відзначили  проректор ВНЗ «Східно-європейського слов’янського університету», почесний професор Степан Селменський; голова Закарпатського відділення Спілки спортивних журналістів України, автор багатьох книг про футбол нашого краю, спортивний журналіст Василь Гаджега; завідувач кафедри фізичного виховання ДВНЗ «УжНУ», кандидат педагогічних наук, доцент Іван Маріонда; завідувач кафедри журналістики ДВНЗ УжНУ, кандидат філологічних наук, доцент, голова прес-служби ФФЗ Володимир Тарасюк; заступник голови Закарпатського відділення НОК України, кандидат наук із фізичного виховання та спорту, доцент Михайло Молнар.
  В обговоренні доповідей взяли участь відомі футбольні історики, дослідники статистики, зокрема Іван Кузьма, Володимир Католик, Ілля Гулянич, Михайло Рущак та інші.
  На основі архівних матеріалів, доповідачі довели, що футбол на Закарпатті розпочав свій шлях у 1893 році. Так, перший офіційний футбольний клуб УАК (Ужгородський атлетичний клуб) зареєстровано в 1910 році, а у 1914 році УАК вийшов до фіналу першості Угорщини. У 1920 році на Закарпатті було створено дві футбольні жупи (нині – федерації футболу), слов’янську, до якої входили русинські, чеські та словацькі команди та Карпатольйої Лобдоруго Керулет, де виступали футболісти угорської національності. В 1925 році на Закарпатті засновано СК «Русь» (Ужгород), який в період 1926 по 1938 роки став найвідомішим у краї. У сезоні 1936–1937 років СК «Русь» – учасник чемпіонату вищої чехословацької державної ліги. Із 1945 по 1991 рік Закарпаття дало радянському футболу десятки висококласних футболістів, які неодноразово одягали футболки збірної СРСР та провідних клубів. Перший офіційний матч незалежної України – етап кубка України між командами «Буковина» (Чернівці) – «Поділля» (Хмельницький) – відбувся на стадіоні села Ільниця, що на Іршавщині. Суддями цього поєдинку були закарпатські арбітри: Валерій Онуфер, Степан Селменський, Василь Попович. Перший офіційний поєдинок збірна України з футболу провела в Ужгороді зі збірною Угорщини. Перший гол за збірну України провів закарпатець Іван Гецко. Із 1993 року українські арбітри вперше були удостоєні звань рефері ФІФА та лайнсмен ФІФА і серед семи арбітрів: два закарпатці – Валерій Онуфер та Степан Селменський.
  На основі виступів та обговорення науково-практична конференція ухвалила резолюцію, якою вирішила:
  1. Визнати 14 жовтня 1893 року датою зародження футболу на Закарпатті;
  2. Засновником футболу на Закарпатті вважати представника Ужгородської гімназії Іштвана Медрецького;
  3. Науковцям та фахівцям фізичної культури і спорту продовжити вивчення проблем історії розвитку футболу на Закарпатті, його сучасного стану, заходів подальшого розвитку;
  4. Спільно з Федерацією футболу Закарпаття та випусковою кафедрою фізичного виховання ДВНЗ «Ужгородський національний університет» посилювати співпрацю у вирішенні питань пов’язаних з розвитком футболу в області.
  Крім того, зазначалося, що урочисте відзначення 125-річчя закарпатського футболу відбудеться 19 грудня ц.р. в ужгородському спорткомплексі «Юність».
  Учасники конференції принагідно мали можливість ознайомилися із виставкою архівних матеріалів (книг, газет, фотодокументів, програмок), яку підготували голова Закарпатського відділення Спілки спортивних журналістів України Василь Гаджега та дослідник статистики Закарпатського футболу Володимир Католик, - повідомили в прес-службі Федерації футболу Закарпаття.