В облдержадміністрації під головуванням Геннадія Москаля відбулося позачергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС).
Головна тема, що розглядалася, – критичний стан на Закарпатті доріг державного значення, які знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг України – структурного підрозділу Міністерства інфраструктури України.
Загальна протяжність доріг державного значення в області складає 921,2 км. Вони мають свою специфіку, відмінну від інших регіонів України. Так, 62% від загальної протяжності цих доріг розташовані в гірській місцевості з 12 перевалами. Практично всі вони проходять уздовж річок і перетинають їх, тому на дорогах розташована велика кількість штучних споруд: мостів, трубопроводів, підпірних стінок тощо.
Для утримання доріг державного значення в нормальному стані щорічно слід здійснювати капітальний ремонт не менше 80 км і поточний середній – не менше 180 км дорожнього покриття. Для цього необхідне фінансування в сумі близько 4-х мільярдів гривень щороку. Тоді як фактичне фінансування всієї дорожньої галузі Закарпаття за попередні роки становило близько 200 мільйонів гривень на рік.
Через хронічне недофінансування обсяги руйнування автодоріг (особливо в зимовий період) постійно зростають. А паралельне збільшення інтенсивності дорожнього руху і навантаження на автодороги призводить практично до повного зношення дорожнього одягу і створенню загрози безпеці дорожнього руху. За останні десятки років на основних дорогах державного значення Закарпаття склалася катастрофічна ситуація, яка загрожує безпеці дорожнього руху, життю і здоров’ю десятків тисяч людей.
Особливо поганий стан дорожнього покриття на дорогах державного значення «Мукачево – Рогатин» (друга за важливістю транспортна артерія Закарпаття), «Ужгород – Самбір», «Хуст – Долина», «Нижні Ворота – Воловець – Міжгір’я», «Синевир – Синевирська Поляна», «Хуст – Шаяни – Вишково – Буштино».
– За два минулі роки з моєї ініціативи значна частина коштів із «митного експерименту» направлялася на капітальний та поточний середній ремонт доріг державного значення «Мукачево – Рогатин» та «Нижні Ворота – Воловець – Міжгір’я», – наголошує Г.Москаль. – Однак у другій половині 2018 року митниці встановили такі високі планові показники, що перевиконати їх було неможливо, а з 2019 року «митний експеримент» взагалі не передбачений. 280 мільйонів гривень, які закладені для Закарпаття на 2019 рік через Дорожній фонд, можна використати на ремонт тільки обласних та районних доріг. Ремонтувати на них дороги державного значення – це нецільове використання грошей, за що передбачена кримінальна відповідальність. Фактично виходить так, що більша частина доріг державного значення, на які облдержадміністрація не має ніякого впливу, залишилася без усілякого фінансування.
У зв’язку з цим хочу звернути увагу на Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік щодо ремонту доріг державного значення (подається нижче). У цьому переліку об’єктів не згадана жодна дорога із Закарпаття, однак нардепи, в тому числі від Закарпаття, проголосували за нього!
Так тривати далі не може, подальше відтермінування ремонтів призведе до повного припинення руху дорогами державного значення, порушення нормальних умов життєдіяльності населення та перерости у надзвичайну ситуацію державного рівня.
Щоб запобігти цьому, регіональна комісія ТЕБ та НС вирішила визнати стан доріг державного значення на Закарпатті таким, що може призвести до виникнення надзвичайної ситуації державного рівня. Зараз готується звернення до Кабінету Міністрів України щодо виділення коштів резервного фонду державного бюджету для виконання першочергових заходів із запобігання виникнення на автомобільних дорогах загального користування державного значення надзвичайної ситуації державного рівня.