• Новини / Актуальне / Суспільство

  Як проходить осінній призов-2017 на Тячівщині


  Попри те, що вже рік наша армія є контрактною, військовий призов строковиків в Україні не відмінено. Вважається, що потреба у резервах надто велика і вкрай необхідна в нинішніх умовах, коли триває протистояння з Російською Федерацією.
  Тож 1 жовтня розпочався черговий призов юнаків до армійських лав. Про хід осінньої призовної кампанії на Тячівщині, її особливості та прогнози, види відповідальності за ухилення від військової служби та інше поділився у розмові з кореспондентом «Дружби» військовий комісар Тячівського РВК, підполковник Ігор Тищук.

  – Отже, Ігоре Михайловичу, наскільки успішним можна вважати початок цьогорічного осіннього призову?

  – Без зайвого оптимізму хочу зазначити: на його динаміці і результатах сильно позначається непоінформованість населення щодо умов призову та строкової служби. А невідомість завжди лякає. Тому, напевно, варто ще раз наголосити: згідно чинного законодавства, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців.
  І строкова служба в армії є складовою частиною військового обов’язку громадянина.
  Однак варто нагадати, що підлягають призову на строкову військову службу юнаки віком від 18 до 27 років, якщо вони придатні за станом здоров’я і їм не надано відстрочку. Проте, згідно Указу Президента України, безпосередній відправці на службу підлягають особи віком 20-27 років. Ті ж, кому ще не виповнилось двадцяти, в ході призовної кампанії зобов’язані прибути у райвійськкомат, пройти медкомісію і автоматично отримати відстрочку. Хто проігнорує цю вимогу, потрапляє до категорії т.зв. «ухилістів», й на нього чекає розшук та примусова доставка у РВК.
  Першим етапом призовної кампанії є проходження всіма претендентами в «строковики» огляду стану здоров’я призовною медичною комісією. Ця робота тривала протягом вересня. На період з 1 по 30 жовтня припадає пік навантажень для членів призовної комісії. Особи, які визнані придатними для проходження військової служби, призначаються в команди для відправки в ЗСУ, НГУ та Держспецслужби транспорту (ДССТ).


  – Де на цей раз нестимуть службу воїни-новобранці? 
  – Насампепред, вони проходитимуть підготовку у навчальних центрах. Строковики ЗСУ – в с. Старичі на Львівщині та с. Десні Чернігівської області. Призвані в ДССТ – у навчальних центрах, розташованих у Чернігові, а згодом будуть розподілені по військових частинах Закарпаття. У минулому та позаминулому роках ці юнаки несли службу в прикордонному Чопі, куди, ймовірно, потраплять і цьогорічні призовники.
  Дві команди національних гвардійців будуть відправлені у Львів та Вінницю. До речі, один із підрозділів львівської частини Національної Гвардії знаходиться в обласному центрі – це для багатьох реальний шанс служити в рідних краях.


  – Можливо, є речі, які в ході призову викликають певне занепокоєння?
  – Це, в першу чергу, масова неявка призовників до райвійськкомату – і тих, хто отримав повістку, й тих, котрі ухиляються від її отримання, вважаючи, що в такому разі призов їх не стосується. Але ж Закон про військову службу визначає: у разі, якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитись на призовну дільницю в 10-денний термін з дня початку відповідного чергового призову. Отже, 10 жовтня громадяни призовного віку, які не з’явилися у військовий комісаріат для визначення свого відношення до проходження військової служби, будуть оголошені в розшук й передані до органів Національної поліції, які, відповідно до законів про Національну поліцію, будуть здійснювати їх розшук і примусову доставку у військовий комісаріат. Всі вони, за відсутності складу злочину, будуть притягнуті до адмінвідповідальності й направлені для проходження медичної комісії. А вже виходячи з її висновків, будуть або призвані до воїнської служби, або отримають від неї відстрочку.


  – Для кого ще може бути відтермінований армійський вишкіл?
  – Цей перелік достатньо великий. Так, відстрочка надається студентам вишів, тим, хто має двох і більше неповнолітніх дітей чи одну дитину до трьох років, самостійно виховує дитину (без матері), чия дружина вагітна або ж інвалід, хто має непрацездатну матір або батька чи іншого родича, хто є сиротою, має тимчасові проблеми зі здоров’ям, якщо брат служить в цей час в армії, вчителі, медики, а також ті, хто підозрюється у скоєнні кримінального злочину. 


  – У яких випадках береться до уваги опіка над пристарілими родичами?
  – Лише в тому разі, якщо функції догляду виконувати більше нікому і громадянин України зобов’язаний, відповідно до чинного законодавства України, їх утримувати.


  – Хто з юнаків може бути звільнений від призову?
  – Звільненню від призову в армію підлягають: непридатні за станом здоров’я, ті, які отримали військові звання на військових кафедрах у ВНЗ, молоді люди, старші 27 років.


  – Чому ж дехто уникає візиту до військкомату?
  – Здебільшого, через перебільшені страхи, навіть маючи всі підстави для відстрочки. Хоча служити у війську юнаки в таких випадках можуть лишень за власним бажанням. Цим самим вони ускладнюють своє життя, оскільки виникають бар’єри у працевлаштуванні, оформленні приписки, загранпаспорта… Серед тих, що вперто «сидять у підпіллі» є, навіть, інваліди, чиє право на звільнення від армійської служби взагалі поза всяким сумнівом. А ми про них нічого не знаємо, адже  маємо в розпорядженні лишень результати медоглядів шкільного періоду, згідно яких виходить, що людина цілком придатна до служби. Насправді ж вона стала інвалідом внаслідок хвороби чи нещасного випадку, проте узаконити своє право на звільнення від військового обов’язку не поспішає


  – Як вручаються повістки призовникам?
  – Трьома шляхами – особисто працівниками військового комісаріату, військовими, цивільними особами, які на це уповноважені, через сільські ради – начальниками військово-облікових столів, які зобов’язані їх вручати і забезпечувати прибуття призовників у РВК, і, нарешті, через керівників підприємств, організацій, установ, незалежно від підпорядкування і форм власності. За невиконання цих обов’язків передбачені доволі солідні штрафи – до 1700 грн. І це за кожний окремий випадок: не вручив Василю повістку – штраф, не вручив Колі – штраф, не забезпечив явку у райвійськкомат – штраф. Загалом протягом 2016 року в бюджет району надійшло «штрафних» понад 17 тис.грн. Та є ще жорсткіше покарання. За наслідками чергового весняного призову порушено сім кримінальних справ – за неявку призовників до райвійськкомату.


  – Вочевидь, основним фактором, який негативно впливає на показники призовної кампанії, є небажання громадян потрапити в зону АТО?
  – Так, але ці побоювання абсолютно безпідставні. Солдати строкової служби участі в антитерористичній операції не беруть – вони служать в місцях постійної дислокації військових підрозділів. Жодного призовника за період АТО в зону військового конфлікту не відправлено. Якщо ж солдат-строковик має бажання служити за контрактом, то, відслуживши рік строковї служби, він має право написати про це рапорт. Лишень у такому випадку може опинитись у зоні бойових дій, зокрема, в АТО. На сьогодні серед наших строковиків є вісім чоловік, які автоматично отримали статус учасника бойових дій, оскільки у 2014 році вони несли службу на території Луганської та Донецької областей.


  – Чи існують плани призову для кожного населеного пункту?
  – Скажу так: якщо б сільські ради забезпечували явку всіх призовників, то вибір для якісного укомплектування команд був би дуже й дуже великий. Адже на сьогодні ми можемо призивати й людей з незначними відхиленнями у загальному фізичному стані, які не перешкоджатитмуть їм у несенні служби в тому чи іншому роді військ.
  Скажімо, до служби в мотопіхотних військах є придатними люди із легким ступенем плоскостопості. Через поганий зір людина не може служити у зенітних ракетних військах, однак справлятися із завданнями у будівельному батальйоні їй цілком по плечу. Отже, нехронічні захворювання, які не впливають на загальний стан здоров’я, не є перешкодою для військової служби.


  – Чи є в районі бажаючі служити за контрактом?
  – Так, близько 60 чоловік в цьому році пішли на військову службу за контрактом з Тячівського району. Це справа добровільна й високооплачувана. З нового, 2018 року оплата контрактникам збільшується за військовим званням і посадою в 4,5 раза. Передбачається, що солдат-контрактник першого року служби отримуватиме 15-18 тис.грн. Військові з аеромобільних, високомобільних спецпідрозділів матимуть 15-20% надбавки до основного забезпечення.
  В числі контрактників з Тячівщини несуть військову службу й п’ятеро жінок. Причому, чимало представниць слабкої статі не потрапили до армії у зв’язку з віковим обмеженням: якщо для чоловіків віковий ценз становить 60 років, то для жінок – 50. Порушити цю вимогу ми не можемо, як і всі інші, передбачені чинним законодавством.
  – Спасибі за розмову.
  Розмовляла 
  Ганна Макаренко.