• Новини / Суспільство

40 млн грн зекономлено на оплаті енергоносіїв у бюджетних установах в рамках 130 верифікованих ЕСКО-контрактів за останні 2,5 роки

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, презентуючи 14 листопада на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі успішний розвиток енергосервісу в країні і найголовніше - результати верифікації перших ЕСКО-договорів у бюджетній сфері.

«Як тільки у 2015 р. ми запровадили всю необхідну законодавчу базу, Держенергоефективності почало активно популяризувати ринок ЕСКО-послуг. Сьогодні цей напрям термомодернізації шкіл, лікарень та інших об’єктів соціальної сфери запрацював і почав стрімко набирати оберти», - повідомив С. Савчук.
    Так, за останні 2 роки кількість ЕСКО-договорів збільшилась у 18 разів: із 20 контрактів на суму 18 млн грн у 2016 р. до понад 370 на суму 520 млн грн у 2019 році.
    Інвестори за власний рахунок впроваджують енергоефективні проекти та отримують повернення вкладених коштів лише, якщо досягнуть економії енергоспоживання.
    Щоб перевірити ефективність ЕСКО-механізму, Держенергоефективності спільно із Проектом ПРООН проведено оцінку 130 договорів, які вже дають економію енергоресурсів впродовж щонайменше одного опалювального сезону.
    «Результати верифікації 130 ЕСКО-договорів у 17 містах перевищили очікування: економія енергоресурсів складає в середньому близько 35%! Це у 1,8 разів більше, ніж заплановано контрактами», - наголосив Сергій Савчук.
    Загалом, за останні 2,5 роки у рамках 130 ЕСКО-контрактів у бюджетних установах зекономлено 3 млн м3 газу або 40 млн грн на оплаті енергоносіїв.
    Все це доводить дієвість енергосервісу:
    • інвестори впроваджують енергоефективні заходи за власний рахунок, беруть на себе всі ризики і проводять якісні роботи, адже зацікавлені у поверненні капіталовкладень через економію енергоресурсів;
    • бюджетні установи заощаджують кошти на оплаті комунальних послуг, а в приміщеннях – тепло та комфортно.
    Таких позитивних напрацювань, від яких тепер виграють усі, вдалося досягти завдяки синергії зусиль Держенергоефективності із міжнародними партнерами та центральними і місцевими органами влади.
    У презентації здобутків з енергосервісу також взяли участь:
    • Олексій Корчміт – Голова Української асоціації енергосервісних компаній;
    • Марсель Рьотіг – Директор Регіонального представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні та Білорусі;
    • Сергій Варга – керівник проекту ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО».
    Так, спільно із проектом ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО» запроваджено ЕСКО-модель «поглибленого партнерства» для більш комплексних проектів. За цією моделлю вже укладено 14 договорів у 8 містах.
    Як зазначив С.Варга, міжнародні експерти позитивно вражені успіхом України у впровадженні такого складного механізму, як «поглиблене ЕСКО-партнерство». Цей український досвід вже потрібно поширювати та демонструвати іншим країнам.
    Також за підтримки ПРООН започатковано:
    • ЕСКО-факторинг, що дозволяє банкам кредитувати ЕСКО-проекти без заставного майна;
    • Консультаційний центр ЕСКО (http://energoefektivnaukraina.org.ua), який щодня консультує замовників і виконавців енергосервісу.
    Водночас, Держенергоефективності разом із Фондом ім. Ф. Еберта в Україні протягом останніх 4 років проведено масштабну інформаційно-роз’яснювальну кампанію для центральних та місцевих органів влади.
    Для інвесторів сформовано базу понад 17 тис. потенційних ЕСКО-об’єктів, яка постійно оновлюється на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.
    Довідково:
    До уваги усіх зацікавлених – презентації спікерів: http://saee.gov.ua/uk/news/3227.
    Прес-конференцію організовано Держенергоефективності, Регіональним представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні, Проектом ПРООН «Усунення бар’єрів ЕСКО» 14 листопада ц.р. в Українському кризовому медіа-центрі.
    Управління комунікації та зв’язків з громадськістю