• Новини / Суспільство

  Інформація про соціальний захист внутрішньо переміщених осіб, які проживають в Закарпатській області

  Відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014р.№ 509 „Про облік внутрішньо переміщених осіб” за станом на 01.07.2020р.
  в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення Закарпатської області перебуває на обліку 3707 осіб (2172 сім’ї), які перемістилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. З них: 1675 особи працездатного віку, 149 особи з інвалідністю, 768 особи пенсійного віку, 1115 дітей.         
  Відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014  №  505 „Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” грошова допомога призначається з дня звернення за її призначенням на шість місяців (або по місяць зняття з обліку включно). У разі коли закінчення поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги відбулося в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину, строк виплати грошової допомоги в раніше встановленому розмірі продовжується на період карантину та на один місяць після його скасування без звернення особи до уповноваженого органу. 
  Після скасування карантину протягом одного місяця уповноважений орган проводить перерахунок розміру виплаченої грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на підставі поданих уповноваженим представником сім’ї заяви та необхідних документів. Якщо за результатами проведеного перерахунку розмір виплаченої під час карантину грошової допомоги виявляється меншим ніж перерахований розмір, уповноважений орган проводить доплату різниці між її перерахованим і виплаченим розміром. Якщо протягом одного місяця після скасування карантину особою чи уповноваженим представником сім’ї не подано заяви та необхідних документів, якими підтверджено право на отримання грошової допомоги або її перерахований розмір виявляється меншим від розміру допомоги, виплаченої під час карантину, уповноважений орган стягує надміру виплачені суми допомоги згідно із законодавством.
  Грошова допомога призначається у розмірах від 442,00грн. до 2225,60грн. на одну особу (залежно від зайнятості та ступеня втрати працездатності).
  Загальний розмір допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї та не може перевищувати:   для звичайної сім’ї ВПО - 3000 грн.; для сім’ї, до складу якої входить 1 особа з інвалідністю або 1 дитина з інвалідністю - 3400 грн.;   для багатодітної сім’ї - 5000 грн.;   для сім’ї, до складу якої входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром  не обмежується).
  З початку 2020р. по червень включно проведено виплату адресної допомоги на  суму 6,млн.грн. 
  Житло.  
  За інформацією райдержадміністрацій, міськвиконкомів, на даний час в області відсутній вільний житловий фонд соціального призначення для надання в оренду внутрішньо переміщеним особам.
  Згідно поданих відомостей, із перебуваючих на обліку ВПО 101 сім’я (204 особи) має у власності житлове приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. 10 сімей (10 осіб) влаштовані до інтернатних закладів системи соціального захисту населення на повне державне утримання. Решта внутрішньо переміщених сімей тимчасово проживають у родичів, або в орендованих житлових приміщеннях. Таким чином, (на 01.07.20р.) розрахунково, потребують житло 2071 сім’я (3503 особи). 
  Управлінням містобудування та архітектури Закарпатської облдержадміністрації спільно із Закарпатським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі – Держмолодьжитло) розроблено комплексну соціально-економічну програму забезпечення молоді, учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб житлом у Закарпатській області на 2018-2022 роки, яку затверджено рішенням Закарпатської обласної ради від 21.09.2017р. № 909. Програма створена для молодих сімей та одиноких молодих громадян, учасників АТО та членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб що проживають у Закарпатській області, для надання доступного житла (будівництва або придбання) у спосіб пільгового довготермінового кредитування. Реалізація комплексної програми передбачає співфінансування за рахунок міських, районних бюджетів та бюджету області, а також залучення коштів населення. За інформацією Закарпатського регіонального управління «Держмолодьжитло» по комплексній програмі за період 2018-2019 роки одержали житло 3 сім’ї учасників АТО та 2 сім’ї ВПО. На виконання комплексної обласної програми для учасників АТО та ВПО у 2020 році передбачено 3,2 млн.грн. За рахунок державного бюджету передбачено – 2,99 млн.грн.
  За державною програмою «Доступне житло» станом на 01.01.2020 року всього зареєстровано 292 сім’ї, забезпечено житлом (2017-2019р.р.) – 41 сім’ю (з них: 15 сімей учасників АТО та 19 сімей ВПО)
  За програмою «Кредит для АТО/ООС та ВПО (3%річних)» зареєстровано 97 сімей. Згідно розподілу фінансування по регіонах для Закарпатської області виділено 1 917 909,00грн. для кредитування 2 сімей учасників АТО та 1 сім’ї ВПО.
  Разом по всіх Програмах за рахунок державного та місцевого бюджетів за період 2017-2019 роки забезпечено житлом 20 сімей учасників АТО та 22 сім’ї ВПО.
  Відповідно до постанови КМУ від 04.10.2017р. № 769 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України», для  забезпечення тимчасовим житлом ВПО, виконавчий комітет Ужгородської міської ради 24.10.2019р. подав заявку до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України про участь у заходах з придбання у комунальну власність 2-х трикімнатних квартир на вторинному ринку м.Ужгорода. Бюджет на реалізацію заходу складає 2 400,0 тис.грн., з них: 1600,0 тис.грн. – субвенція з держбюджету, 800,0 тис.грн. – співфінансування з місцевого бюджету.