• Новини / Суспільство

  Велике будівництво у сфері культури на Закарпатті

  Ужгородський замок та Закарпатська обласна філармонія - об’єкти, які можуть стати частиною національного проєкту Велике будівництво.

  Про це говорили під час робочої зустрічі в Ужгороді перша заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко із першим заступником голови Закарпатської ОДА Олегом Коцюбою. Також в обговоренні взяли участь директорка департаменту культури Оксана Бабунич та начальник управління охорони культурної спадщини департаменту культури Микола Кужельний.
  Ужгородський замок - пам’ятка архітектури національного значення. Є однією із найстарших та найцінніших історико-архітектурних будов міста. Із 1947 року тут працює краєзнавчий музей. Щороку його відвідують біля 300 тисяч людей. Експонатів – маже 200 тисяч. З радянських часів капітальний ремонт будівлі не проводився. Покрівля замку у аварійному стані – на її ремонт у 2020 році з обласного бюджету передбачено 2 млн грн, однак, проєктним інститутом «УКРНДІПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ», розроблено документацію за якою загальна кошторисна вартість вартість робіт становить майже удесятеро більше – 19млн 459 тис грн.
  Обласна філармонія. Головний концертний зал знаходиться у приміщенні синагоги ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі. Побудована за проектом архітекторів Дюли Паппа та Ференца Саболча у неомавританському стилі. Відкрита в 1904 році. З 1946 року приміщення використовує Закарпатська обласна філармонія  Так само ще із радянських часів капітальний ремонт будівлі не проводився. Відповідно до документації, що виготовлена проектним інститутом «УКРНДІПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ», загальна кошторисна вартість робіт складає 43млн 49 тис грн.
  Довідка:
  Наступного року частиною національного проєкту «Велике будівництво» стане відновлення 100 культурних об’єктів. Ця ініціатива Міністерства культури та інформаційної політики знаходиться зараз у стадії розробки, зокрема формується перелік пам’яток, які потенційно можуть стати учасниками проєкту. Це об’єкти культурної спадщини, які терміново потребують реконструкції, знаходяться у аварійному стані та є пам’ятками національного значення, об’єкти культурної спадщини, що внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, або претендують на внесення та мають значне історичне значення.
  Упродовж останніх десятиліть жодна державна програма не була спрямована на відновлення подібних об’єктів, усі поточні потреби, ремонт та обслуговування здійснювали за рахунок власних надходжень безпосередньо самі установи – Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького та Закарпатська обласна філармонія. Тому участь у проєкті – не лише шанс покращити умови роботи, підвищити відвідуваність і конкурентоздатність комунальних закладів культури, а й визнання їх цінності на національному рівні.