Президент України підписав закон про електронні комунікації

2021-01-13 13:22:58
12 січня Президент Володимир Зеленський підписав закон №3014 «Про електронні комунікації».

Це рішення дозволить замінити застарілі закони «Про телекомунікації» від 2004 року та «Про радіочастотний ресурс України» від 2000 року. Також закон №3014 імплементує новий Кодекс ЄС з електронних комунікацій в українське законодавство.

Ухвалення цього закону є важливим кроком для подальшої інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС.

Що зміниться для користувачів інтернету і мобільного зв’язку:

• Краще покриття інтернетом на всій території України: раніше держава гарантувала доступність лише дротового зв’язку і не було єдиної системи збору даних про покриття. Відтепер Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, проводитиме географічні обстеження мереж щорічно для визначення місць, де варто будувати мережі учасникам ринку.

• Оператори вказуватимуть вартість кожної окремої послуги в «пакеті» так, щоб абоненти розуміли реальне ціноутворення.

• За технічної можливості, вільний вибір виду та кількості послуг окремо замість «в складі пакету», яким абонент часом не повністю користується, а відтак - переплачує.

• Оператори інформуватимуть про мінімальну, середню та максимальну швидкість надання послуг інтернету.

• Менше смс-спаму: смс-розсилка від провайдера буде можливою виключно за попередньої згоди від абонента, абонент може відмовитись від розсилки у будь-який момент. В разі порушення таких правил постачальник послуг отримає штрафи.

• Легше і дешевше досудове врегулювання спорів з постачальником послуг.

Що зміниться для постачальників інтернету і мобільного зв’язку:

• Швидше впровадження нових технології на своїх частотатах, адже не потрібно отримувати обов’язковий дозвіл від держави.

• Менше перевірок та регуляторного тиску на компанії загалом.

• Однакові права та доступ до інфраструктури для всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, відповідно до європейської практики.

• Консультації нового регуляторного органу, - Національної комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, - з постачальниками електронних комунікаційних мереж та послуг, користувачами радіочастотного спектра перед ухваленням будь-яких рішень, що матимуть суттєвий вплив на ринок.

• Більше конкуренції на ринку електронних комунікацій, а відтак - більше інвестицій на ринок, зокрема європейських за рахунок схожого законодавства.

• Більші штрафи за порушення прав користувачів.