• Новини / Культура

  До України вперше прибув оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика.

  Побачити історичні експонати можна на виставці «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини XVII-XVIII ст.»  вже з 17 серпня у Національний заповідник «Софія Київська».
  10 цікавих фактів про Конституцію Пилипа Орлика 
  🔹 Конституція Війська Запорозького 1710 року – перша в світі Конституція, що встановлювала основи державного устрою, форми правління, розподіл повноважень між різними гілками влади, окреслювала державні кордони. 
  🔸 Конституція проголошувала в Україні станову республіку на чолі з Гетьманом, водночас під протекторатом шведського Короля.
  🔹 Конституція була ухвалена на козацькій Раді 16 (5) квітня 1710 року під час вибору нового гетьмана Пилипа Орлика. 
  🔸 Конституція збереглася в чотирьох редакціях: основній та скороченій латинській та двох староукраїнських. 
  🔹 Над текстом Конституції працювала група старшин на чолі з Пилипом Орликом та запорозьким кошовим Костянтином Гордієнком.
  🔸 Джерелами тексту виступили документи гетьманського архіву, зокрема міждержавні угоди з Річчю Посполитою, Шведським Королівством, Кримським Ханатом, Оттоманською Портою та Московською державою. 
  🔹 В основу Конституції були покладені ідеї передової тогочасної європейської політичної думки, зокрема праці Дж. Локка, Ф. Бекона, Ж. Бодена, Г. Гроція та інших. 
  🔸 Конституція складається з преамбули та 16-ти статей. 
  🔹 Як чинний документ Конституція діяла на Правобережжі упродовж 1711–13 років. 
  🔸 Конституція 1710 року заклала основи українського та європейського конституціоналізму і є визначною пам’яткою європейської політичної думки початку XVIII століття.