Захід за підтримки ОВА організувала Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.
Перший день присвятили актуальним питанням, досягненням і викликам щодо забезпечення прав угорської нацспільноти в умовах повномасштабної війни та в контексті євроінтеграції нашої країни. Він об’єднав понад 100 учасників та учасниць.
З вітальним словом виступив Юрій Гузинець - заступник голови Закарпатської ОВА, який звернув увагу, що в нашому багатонаціональному краї угорська громада є найчисленнішою та разом з іншими спільнотами активно долучається до всіх процесів у житті регіону і країни загалом.
«Мусимо констатувати, що, на жаль, після повномасштабного вторгнення Росії наші недруги почали спекулювати на темі нацспільнот. Водночас потрібно сказати, що ми вистояли, не піддалися на провокації. Сьогодні ми єдині, і так буде надалі», – наголосив Юрій Гузинець.
Також він відзначив, що з першого дня війни угорці Закарпаття, як і представники всіх інших нацспільнот, стали на захист держави, розгорнули масштабну волонтерську діяльність, щоб підтримувати вимушених переселенців та українську армію.
Захід став простором для конструктивного й відкритого діалогу. Учасники та учасниці значну увагу приділили реформуванню державної політики України у сфері національних меншин, законодавчим аспектам, забезпеченню права представників угорської спільноти на освіту, ролі інститутів громадянського суспільства в суспільно-політичному житті країни тощо.
У тематичних обговореннях і панельних дискусіях також узяли участь представники профільних структурних підрозділів Закарпатської ОВА – Роман Молдавчук, Олександр Лях та Мар’яна Марусинець. Під час виступів вони підкреслили, що наша область має значний позитивний досвід реалізації державної політики у сфері національних меншин та міжнаціональних відносин, а угорці Закарпаття відіграють важливу роль на шляху України до набуття повноправного членства в ЄС.
Під час заходу за самовідданість та значний внесок у зміцнення оборони держави відзнаки Президента «За оборону України» вручили керівнику діаконичної служби Закарпатської реформатської церкви Бейлу Нодю, журналісту газети «Карпаті Ігаз Со» Шандору Сабову та Вилоцькому селищному голові Степану Ковачу. Провідні представники угорської спільноти Закарпаття отримали нагороди від ДЕСС.
У межах другого дня форуму «На захисті спільного дому: угорська національна меншина (спільнота) в обороні й розвитку України» учасники матимуть можливість у Берегові, де компактно проживає найбільше представників угорської спільноти, ознайомитися з діяльністю Закарпатської реформатської церкви, функціонуванням місцевої школи та вишу.
Захід зібрав представників уряду, Європейської комісії, обласної влади, органів місцевого самоврядування, народних депутатів, дипломатів, науковців, освітян, експертів, активістів, міжнародних партнерів та інших. Зокрема, серед поважних гостей – голова ДЕСС Віктор Єленський та його заступник Ігор Лоссовський, народна депутатка, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань освіти науки та інновацій, співголова депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Угорщиною Юлія Гришина та координатор з питань політики, основ верховенства права, боротьби з шахрайством та фінансового менеджменту Єврокомісії Мартін Мюлек (онлайн).