З перших квітневих днів 1986 року, коли світ сколихнула жахлива трагедія небаченого досі масштабу, й аж до завершення робіт зі зведення захисного саркофага над зруйнованим енергоблоком десятки тисяч людей допомагали зупинити поширення радіації. Попри всі ризики для власного здоров’я та життя, вони гасили пожежу, вивозили небезпечні відходи, евакуйовували людей, працювали на будівництві ізоляційної споруди.
Серед тих, хто мужньо боровся з наслідками найбільшої техногенної катастрофи людства, було й чимало закарпатців. Подвиг живих і вже полеглих ліквідаторів ми не забудемо ніколи, наголосив під час зустрічі з представниками громадських чорнобильських організацій області заступник голови ОВА Олександр Музиченко.
«Тоді ніхто не здогадувався про справжні вбивчі масштаби такої трагедії та не міг передбачити, скільки поколінь ще відчуватиме на собі її наслідки. Якби 38 років тому українці щиро й самовіддано не кинулися на боротьбу із жахливою загрозою, людство зазнало б ще більшого лиха. Так само й сьогодні, якби наші воїни мужньо й сміливо не стали супроти ворога, світ відчув би на собі, яку ціну ми щодня платимо за можливість жити на своїй землі», – підкреслив Олександр Музиченко.
За його словами, наше єдине спільне бажання тоді й зараз – зробити все, щоб така біда не траплялася більше ніколи. Зараз на Закарпатті проживає майже 2668 осіб, які мають статус постраждалих унаслідок вибуху на ЧАЕС. 1610 з них – ліквідатори наслідків катастрофи, серед яких понад 280 мають інвалідність.
Під час заходу керівництво області вручило почесні грамоти та подяки закарпатським ліквідаторам. Хвилиною мовчання і покладанням квітів до памʼятника ліквідаторам аварії вшанували й тих, кого вже, на жаль, немає з нами.
Цьогоріч громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, продовжили виплату щомісячних пільг і компенсацій. З державного бюджету на це передбачили 7,5 млн грн.
Для забезпечення безоплатними медикаментами та роботами щодо зубопротезування з обласного бюджету виділили 1,4 млн грн. У межах регіональної програми «Турбота» понад 1,1 млн грн передбачили на відшкодування за самостійне оздоровлення. Близько 750 тис. грн матеріальної допомоги 538 громадян цієї пільгової категорії спрямували громади Закарпаття.
У межах зустрічі обговорили й інші актуальні питання щодо соціальних гарантій чорнобильців. З активом ліквідаторів також поспілкувалися перший заступник голови обласної ради Андрій Шекета, очільник громадської організації «Союз Чорнобиль України» Закарпатської області Юрій Фущич, представники профільних структурних підрозділів ОВА, директор Закарпатської обласної клінічної лікарні ім.А.Новака Юрій Яцина та інші.