Закарпаття продовжує працювати над втіленням регіонального Плану заходів із виконання Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року.
Серед його ключових завдань – підтримка етнічної ідентичності та протидія дискримінації ромів, забезпечення для них соціального захисту, доступу до освітніх та медичних послуг, паспортизації, розвиток інфраструктури в місцях їх компактного проживання тощо.
Результати за минулий рік і пріоритетні напрямки роботи на прийдешній сьогодні обговорили в Ужгороді. Під головуванням заступника керівника ОВА Юрія Гузинця відбулося засідання обласної Міжвідомчої робочої групи з питань координації виконання Стратегії.
«Майже рік роботи такого консультативно-дорадчого органу засвідчив, що врахування етнонаціональних особливостей та соціальної вразливості ромської громади, ефективна співпраця між владою та представниками цієї нацменшини, постійна комунікація, чесний і відкритий діалог – основа для успішного втілення Стратегії в регіоні. Крім того, це наочна демонстрація євроінтеграційного курсу нашої держави, прагнення попри всі виклики забезпечувати безумовне дотримання прав усіх громадян», – наголосив Юрій Гузинець.
Щодо стану виконання регіонального Плану заходів із виконання Стратегії, то можна вважати, що 2024 рік був складним і змістовним водночас, відзначив заступник директора департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій ОВА й заступник голови міжвідомчої групи Олександр Лях.
«Протягом минулого року в області вдалося відкрити другий ромський інтеграційний центр, забезпечити документування близько 2 000 осіб, провести низку заходів до пам’ятних для ромської громади днів, зокрема тематичні виставки художніх та фоторобіт. Крім того, в регіоні відбувся моніторинговий візит європейських інституцій щодо дотримання законодавства у сфері етнополітики та прав представників ромської національної меншини», – зазначив Олександр Лях.
Також він висловив сподівання, що цей рік буде не менш плідним та продуктивним. Є ще чимало роботи для вирішення нагальних проблем ромської спільноти, забезпечення їх успішної комплексної інтеграції в українське суспільство, що вкрай важливо в надважких умовах сьогодення, викликаних широкомасштабною російською агресією.
До обговорення актуальних питань щодо втілення регіонального Плану заходів із виконання Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року також долучилися фахівці профільних департаментів ОВА, команди представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Закарпатській області, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, ромських громадських та благодійних організацій, лідери ромських поселень та інші.