РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо ліквідації осередків карантинного бурۥяну – Амброзії полинолистої та багаторічної рослини – борщівника Сосновського на території Тячівського району

2018-08-02 10:29:28

В останні роки, в зв’язку із зниженням культури землеробства, паводками набули поширення бурۥяни, які не тільки, засмічують та знижують врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але і є шкідливі для здоровۥя людини.


Це карантинний бурۥян амброзія   полинолиста – джерело алергічних захворювань населення (алергія, риніт, конۥюктивіт, бронхіальна астма), а також отруйна рослина-борщівник Сосновського.
         Борщівник Сосновського – багаторічна отруйна рослина, при контакті з якою виникають сильні опіки шкіри. Рослина відноситься до родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. З центральної ії бруньки на 3-5-й - рідше на 2-3-й рік життя утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується головним чином насінням. Борщівник Сосновського досягає 3 м. висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло, росте переважно на добре зволожених грунтах (береги річок, каналів придорожні смуги, присадибні ділянки). Особливістю  рослини є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє сильні опіки при контакті з відкритими частинами тіла людини. Борщівник є також контактним та дихальним алергеном.
         Зважаючи на те, що бурۥян викликає опіки шкіри, всі роботи по його знищенню необхідно проводити в захисному одязі.
         Амброзія полинолиста – бурۥян надзвичайно шкодочинний,                за сильного засмічення витісняє інші бурۥяни  та відчутно знижує врожай сільгоспкультур. Рослина однорічна, розмножується насінням, сходи зۥявляються  в квітні-травні, цвіте з другої половини липня до жовтня. Засмічує посіви просапних культур, озимі та ярі зернові, трави, технічні культури, сади, виноградники, а також подвірۥя, присадибні ділянки, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок і ставків, полезахисні смуги. Рослина має потужну кореневу систему, бурۥян здатний тривалий час (до двох тижнів) витримувати підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння, рослині властива висока регенераційна властивість, вид має високу пластичність щодо температури повітря та вологості грунту. Переноситься насіння амброзії полинолистої з насіннєвим матеріалом, відходами, соломою, транспортними засобами, тваринами та людиною, розноситься водою під час повені, злив і при зрошенні.
         Заходи боротьби з амброзією полинолистою та борщівником Сосновського:
         1. В населених пунктах рекомендуємо:
         - знищувати рослини за допомогою перекопування або переорювання грунту з подальшим висіванням на цих ділянках газонних трав, які б створювали штучні фітоценози із суцільного рослинного покриву, здатного пригнічувати амброзію;
- викопувати рослини амброзії із коренями і знищення їх спалюванням або захороненням у санітарних ямах;
- зрізувати основного кореня борщівника на глибині 8-12 см;
- періодично скошувати рослини до початку цвітіння.
2. На узбіччях доріг і залізничних насипах, неугіддях, присадибних ділянках, на розпайованих землях необхідно:
- періодично викошувати рослини до початку цвітіння;
- застосовувати гербіциди суцільної дії (аргумент, домінатор, клінік, раундап Макс, напалм, отаман, торнадо, ураган форте, чистопол та ін).
Норма внесення для знищення даного бурۥяну 150-200 мл на 10 л води додержуючись санітарних норм при застосуванні пестицидів.
         Одним з основних завдань державного регулювання є виявлення, локалізація та ліквідація небезпечних шкідливих бурۥянів, які повинні вирішуватися комплексно за участю органів місцевого самоврядування, місцевими органами влади на ввірених їм адміністративних територіях, землевласників та землекористувачів, підприємств автомобільних доріг, залізничних станцій, управлінь водних господарств, оскільки проблемними ділянками, які займають шкідливі бурۥяни є пойми річок, землі розпайовані для власного використання землекористувачами, що не оброблюється, пустирі, лінії електропередач, узбіччя шосейних та залізничних доріг.
         Зокрема, рекомендуємо:
         - привернути увагу населення та громадськості до проблеми, пов’язаної із засміченням земель шкідливими бур’янами;
         - запровадити практику проведення толоки по благоустрою й очищенню території (селища) села та оголошення червня-жовтня – місяцями по знищенню небезпечних бурۥянів;
         - проводити боротьбу та ліквідацію бурۥянів у населених пунктах,       на узбіччях доріг (автошляхів і залізниць), прилеглих канавах, полях сільгосптоваровиробників, на залишених полях, що повністю заростають;
         - керівникам організацій, установ, приватних підприємців здійснювати регулярне обстеження закріплених територій, з метою виявлення амброзії полинолистої та борщівника Сосновського, а також проводити заходи по їх знищенню.
Відділ агропромислового розвитку Тячівської районної  державної адміністрації                                                        
Тячівська районна державна адміністрація
90500, Закарпатська область,
м. Тячів, вул.Незалежності 30
Електронна пошта
tyachivrda@carpathia.gov.ua
tyachivrdaua@ukr.net

Графік роботи
Пн-Чт: 08:00 - 17:15
П’ятниця - 08:00 - 16:00