Закарпаття: все більше дітей отримують шанс на сімейне виховання

2025-09-17 15:07:41
На Закарпатті зростає кількість усиновлених дітей та охочих подарувати малечі люблячу родину. Позитивною залишається і тенденція їх влаштування у сімейні форми виховання.

На цьому під час брифінгу з нагоди Дня усиновлення, який в Україні вже втретє відзначають 17 вересня, наголосила начальниця Служби у справах дітей Закарпатської ОВА Світлана Якімеліна.

За її словами, протягом восьми місяців цього року в області вже всиновили 52 дитини, торік за цей час – 51. Родинні стосунки вдалося зберегти для 34 дітей із 15 сімей.

В області спостерігають тенденцію до зменшення кількості дітей, які підлягають усиновленню. Зараз на нову сімʼю чекають 493 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування, які проживають в інтернатних закладах, ДБСТ і прийомних родинах. Це майже на 7% менше, ніж торік. 

Кількість охочих усиновити дитину цьогоріч рекордна. Зараз у реєстрі усиновлювачів є 96 кандидатів, торік було 88. З них 74 – подружні пари та 22 особи, які не перебувають у шлюбі. 

До того ж усе більше подружніх пар готові брати на виховання дітей з родинних груп. Стати батьками одразу для 4 дітей наважилася одна пара, ще дві – всиновили по троє неповнолітніх.
Найчастіше усиновлюють дітей до 6 років – 56% випадків. Тоді як понад 90% тих, хто чекає на нову родину, – старші 6 років. 

Від початку року 60 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, взяли на регіональний облік для можливого усиновлення. Це майже половина тогорічних показників – 131 дитина. Загалом за вісім місяців цього року таких правових статусів набули 222 дитини.

На обліку в службах у справах дітей області перебувають 2 072 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування. 1 760 із них охоплені сімейними формами виховання. Окрім 52 усиновлених, 155 дітей від початку року передані під опіку/піклування, 14 – влаштовані до дитячих будинків сімейного типу і 12 повернуто до біологічних батьків.

Зараз в області функціонують 54 прийомні сімʼї та 38 дитячих будинків сімейного типу, які опікуються 364 дітьми. Ще 269 неповнолітніх виховуються в 11 ДБСТ, 10 прийомних родинах, 69 сімʼях опікунів/піклувальників та 7 закладах із цілодобовим перебуванням, які  перемістилися на Закарпаття з прифронтових регіонів.

Спікерка також поінформувала про законодавчі зміни, які стосуються видачі направлення на встановлення контакту та визначення осіб, котрі не можуть бути усиновлювачами. Вона розповіла, що від початку року Служба у справах дітей ОВА видала 27 направлень на встановлення контакту з 33 дітьми, з яких 11 – уже усиновлено, 1 – влаштовано під опіку. Такі повноваження тепер матимуть і профільні служби сільських та селищних рад.

«Громадяни, які бажають прийняти дитину в сімʼю, зможуть подавати документи та отримувати направлення на проходження навчання чи встановлення контакту за місцем свого проживання. Водночас новою вимогою для них є отримання листа від територіального органу Нацполіції про відсутність чи наявність фактів притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі», – резюмувала Світлана Якімеліна.  

Відеозапис брифінгу https://youtu.be/y8xM9ad99Uc.

Служба у справах дітей Закарпатської ОДА

Тячівська районна державна адміністрація
90500, Закарпатська область,
м. Тячів, вул.Незалежності 30
Телефони
(03134) 3-38-87
3-30-27

Електронна пошта
tyachivrda@carpathia.gov.ua
tyachivrdaua@ukr.net

Графік роботи
Пн-Чт: 08:00 - 17:00
П’ятниця - 08:00 - 15:45